Przejdź do treści

Kostek Camp

Zalety i wady podróżowania kamperem

 • przez
kamper podroz zalety

Podróże kamperem zdobywają coraz większą popularność. Taka forma eksploracji pozwala na pewną niezależność oraz komfort, ale jak każdy sposób podróżowania, ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujemy się na własną przygodę na czterech kołach, warto zastanowić się nad tymi aspektami.

Zalety i wady podróżowania kamperem

Zastanawiasz się nad podróżą kamperem? Przeczytaj, jakie są zalety takiego zwiedzania?

Zalety kamperowania i kempingu:

 1. Niezależność – podróżując kamperem, nie jesteśmy uzależnieni od harmonogramów pociągów czy autokarów. Decydujemy, kiedy i dokąd jedziemy, a także jak długo czy w którym kierunku oraz jaką trasą.
 2. Oszczędność – pomimo że wynajem lub zakup kampera wiąże się z pewnymi kosztami, w dłuższej perspektywie może to być oszczędniejsze niż płacenie za hotele czy restauracje.
 3. Komfort – mamy swoje “mieszkanie na kołach”, więc zawsze jesteśmy jak u siebie. Wszystkie nasze rzeczy są pod ręką, możemy w dowolnym czasie zatrzymać się i zrobić przerwę, drzemkę czy wykonać jakąś pracę.
 4. Bliskość z naturą – możliwość spania niemalże pod gołym niebem, często w malowniczych miejscach, które nie są dostępne dla tradycyjnych turystów i to nie tylko w tzw. dzikim kamperingu. Wiele miejsc noclegowych na kempingach umiejscowionych jest w bardzo klimatycznych miejscach.
 5. Elastyczność – jeśli nie podoba nam się w jednym miejscu, zawsze możemy szybko przemieścić się w inne. Podobnie z pogodą, jeśli ta nie dopisze, możemy zmienić plany.

 Wady kamperowania i kempingu

 1. Wymiar pojazdu – to jeden z częstszych argumentów, ale w gruncie rzeczy kampery wcale nie są dużo większe niż zwykłe samochody.
 2. Koszty – chociaż w dłuższej perspektywie podróżowanie kamperem może być oszczędne, początkowa inwestycja w koszt wynajmu może wydawać się dosyć wysoki.
 3. Ograniczenia – nie wszędzie można zaparkować kamperem, zwłaszcza w popularnych turystycznych miejscach może brakować parkingu, podobnie w centrach handlowych, czy tego typu infrastrukturze, gdzie wysokość kampera ogranicza wjazd.
 4. Konieczność dbania o kampera – regularne serwisy, dbanie o czystość, napełnianie zbiorników wodnych czy opróżnianie toalety to obowiązki każdego właściciela kampera. Tego zdecydowanie nie ma w hotelu, na szczęście dzięki naszym,  instrukcjom wideo, które przygotowaliśmy dla naszych Klientów, wszystko jest pod ręką, a wykonanie każdej z tych czynności raz sprawia, że kolejną robimy na pamięć.
 5. Brak stabilności – dla niektórych brak stałego miejsca pobytu może być męczący i powodować uczucie niestabilności.

Podróżowanie kamperem to niesamowita przygoda i świetna okazja, aby poznać świat z innej perspektywy. Daje ona poczucie wolności i niezależności, której nie doświadczy się podróżując w inny sposób. Jednak, jak każdy sposób podróżowania, ma swoje wady i zalety. Warto zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze – komfort i niezależność, czy może łatwość i wygoda – i na tej podstawie podejmować decyzje o wyborze środka transportu na nasze wakacje.